Menu

Filmowy hejt

Kino słowami pasjonata

Prosta historia o morderstwie

tyl33

 kadr

 Czy będąc bardzo dobrym aktorem można być jednocześnie znakomitym reżyserem? Quentin Tarantino czy Woody Allen nie mają za sobą udanej kariery aktorskiej a jednak są wybitnymi twórcami. Zdrowy rozsądek mówi, że raczej Ci wybitni aktorzy poprzez prace z wieloma reżyserami mogą na kanwie wspólnych projektów wyciągnąć ze współpracy z nimi mądre wnioski. Tworząc w przyszłości artystyczną mieszankę wybuchową. Mel Gibson jest przykładem tego, któremu udało się po aktorstwie osiągnąć bardzo dobry poziom reżyserski, tylko czy łatwo jest przytoczyć kolejne nazwiska? Angelina Jolie? Bądźmy poważni. Film nie może być terapią na wyleczenie kryzysu w związku. Wracając jednak do naszego piekiełka.

 

 Dziś opowiem o filmie znanego polskiego aktora Arkadiusza Jakubika. "Prosta historia o morderstwie" wbrew tytułowi nie jest taka prosta. Jakubik w swojej produkcji przedstawia historię rodziny, którą śmiało można nazwać patologiczną. Ojciec policjant poprzez zatracenie alkoholowe zaczyna tracić kontrolę nad sobą i swoim życiem. Główną ofiarą tego stanu rzeczy jest żona i dzieci. Najstarszy z synów, który również jest policjantem, przejmuje rolę po ojcu. Chcę być głową rodziny. Tylko czy pokona własnego ojca i uratuje tym samym resztę rodziny? Akcja odbywa się w dwóch czasoprzestrzeniach. Na pewno to nie ułatwia widzowi odbioru. W pewnym momencie sam miałem zawroty głowy. Nie nadążyłem za fabułą, bo mało uwypuklane były pewne istotne zdarzenia w filmie.  Aktorsko daje popis Andrzej Chyra jako zły ojciec i jako ofiara Kinga Preis. Nie jest to film zły ale Jakubikowi do Smarzowskiego wiele brakuje.

Ocena: 4/6

Jack Reacher: Nigdy nie wracaj

tyl33

Tom

 Kariera aktorska Toma Cruise'a jest niezwykle bogata. Nigdy nie odmawiałem mu talentu aktorskiego ale wizerunek Hollywoodzkiego cwaniaczka mocno wpływa na moją ocenę jego osoby. Jako wielbiciel kina szpiegowskiego uwielbiam "Mission Impossible" i od tamtego momentu trudno mi sobie przypomnieć projekt, w którym by mnie zachwycił. Stał się nazbyt przewidywalny w doborze ról. Nigdy nie twierdziłem, ze produkcje typu "Raport Mniejszości", "Top Gun" czy "Wywiad z wampirem" są nieudanymi projektami ale Cruise od zawsze poprzez swoje działania medialne będzie dla mnie odpychający.

 Ale przechodząc do Jacka Reachera. Dobre kino akcji. Dużo pościgów, scen walki i co najistotniejsze mało irytujących zachowań głównego bohater. Reacher od samego początku był mocno zamknięty w sobie, emocje trzymał w środku. Zachowywał się jak zimny profesjonalista. W pewnym momencie pęka i dzięki temu film staje się w moich oczach wiarygodniejszy. Główny bohater, były major wojskowy całkiem przypadkowo wpada w niebezpieczną grę. Staje się jedynym człowiekiem, który może uratować niewinnych przed marnym losem. Reacher stara się pomóc oczyścić z zarzutów niesłusznie posądzoną o zdradę narodu major Turner.  Uwypuklany jest tu wątek samotności głównego bohatera. Będąc przyzwyczajony do takiego stanu rzeczy trudno mu odnaleźć się w sytuacji, w której to nagle miałby się stać odpowiedzialnym ojcem dla swojej córki. Pytanie jest tylko takie: czy to rzeczywiście jest jego córka? Od samego początku dowiadujemy się mniej więcej kto będzie głównym rywalem Cruise'a. To na pewno obniża notę produkcji, bo przez to staje się ona bardzo przewidywalna. Mimo kilku wad uważam, że jest to projekt udany, choć do arcydzieła mu daleko.

Ocena: 4/6

Szkoła uwodzenia Czesława M.

tyl33

kadr

 Czesław Mozil jest niezwykle barwną i oryginalną postacią. Opinia o nim kreowana przez media ukazują go jako takiego zabawnego idiotę. Czy on rzeczywiście taki jest? Jest artystą a to wiele komplikuje. Działania PR-owskie do niego za nic nie pasują. Zapewne ta swojskość wynika z pochodzenia Mozila i mentalności kraju, w którym się wychował. Dania w końcu to kraj zdecydowanie bardziej otwarty światopoglądowo niż Polska. Mimo tych wszystkich dziwactw, które przypisane są muzykowi, to jest on raczej lubiany. Może dlatego, ze jest zdecydowanie bardziej ludzki od tych sztucznych gwiazdeczek "Pudelkowych". Dziś na ekranach kin pojawił się film z jego udziałem. Początkowo wydawało się, że Mozil będzie jedynie takim dodatkowym smaczkiem a kto inny będzie rozdawał karty. A jak było naprawdę?

  W jednym z wywiadów muzyk wspomniał, że marzy mu się kariera aktorska. Oceniając dziś jego wyczyny  można uznać to za dość prawdopodobne. Zazwyczaj jego akcent był obiektem kpin i żartów a w filmie  pod tym względem wypada nienagannie. Szacun dla montażystów. Ale przechodząc do meritum. Film początkowo skupia się wokół życia dwójki zmęczonych życiem mężczyzn, którzy pracują w hurtowni. Szukają sposobu na zrobienie biznesu. Zbieg okoliczności skojarza ich z gwiazdorem. Wspólnie tworzą projekt jakim była: Szkoła uwodzenia Czesława Mozila. Pomysł równie absurdalny jak mentalność muzyka. Ale właśnie o to w tym filmie chodziło. Chciano pokazać specyficzny styl bycia i funkcjonowania w społeczeństwie Mozila. Ciekawym zabiegiem były wypowiedzi gwiazd showbiznesu (Nergal, Krzysztof Materna) opisujące momenty z życia bohatera. Zalążki konwencji dokumentalnej są mocno zauważalne. Na całe szczęście film nie jest laurką Czesława Mozila. Podejrzewam, że do przeciętnego Kowalskiego ten film nie trafi, uzna go za kolejne polskie gówno. Może ma rację? Jeżeli jednak jesteście ciekawi co Wasz ulubiony artysta ma do przekazaniu światu, to wiecie co zrobić.

Ocena:4/6

Absolutnie fantastyczne

tyl33

 

 Mam mały problem z filmem, którego dziś doświadczyłem. Chodzi tu o jego przesłanie i konwencje. Z jednej strony dostrzegam kpiarstwo z pustości głównych bohaterek, z drugiej  jest to fabularne dno. O czym ten film jest? O głupich podstarzałych naciągaczkach? O nieszczęśliwych kobietach? A może film jest brutalną diagnozą dzisiejszego showbiznesu? A może to ja posądzam tą produkcję o nadmierną ambitność? A tak naprawdę jest to film dla głupich blondynek? "Absolutnie fantastyczne" to adaptacja filmowa serialu telewizyjnego. Szczerze mówiąc nigdy o nim nie słyszałem ale to może ja jestem tak ubogi telewizyjnie?

 Film opowiada o losach dwóch kobiet w sędziwym wieku żerujących na bogatych mężczyznach. Pojęcie miłości jest im obce. Liczą się pieniądze i dobra zabawa. Dla mnie były to kobiety, które swoim zachowaniem chciały zamaskować swój marny los i brak pomysłu na przyszłość i obawę przed nią. Ale twórcy w żaden sposób nie pozwolili odbiorcy tak je odbierać. Tak naprawdę nabijają się  z nich. Czy słusznie? Zapewne tego wymagała konwencja. Mnie ten typ humoru nie przekonał. Początkowo miałem chwilę wahanie czy nie uciec z sali kinowej. Jednak z czasem film zaczynał rozwijać w miarę interesujące wątki. Jednym z nich jest absurdalna zbrodnia dokonana przez jedną z bohaterek. O czym mowa? Jak was to interesuje to zapraszam do kin, choć osobiście nie polecam.

Ocena:3/6

Inferno

tyl33

 kadr

 Będąc wielokrotnie na salach kinowych doświadczyłem wielu reakcji ludzkich podczas seansu. Wczoraj pojawiło się nowe doświadczenie. Na filmie "Inferno" panowała całkowita cisza. Nie było ani jednej osoby szeleszczącej, komentującej, głośno rozmawiającej, piszącej smsów itp. Czemu to dowodzi? Czyżby osoba Toma Hanksa miała tak hipnotyzujący wpływ na odbiorcę? A może fabularnie film wymiatał? Nie da się ukryć, że amerykańskiego aktora trudno nie lubić. Zazwyczaj grywa postacie pozytywne, którym się kibicuje. W tym przypadku rzecz jasna nie mogło być inaczej.

 Aktor wciela się po raz trzeci w postać naukowca, który walczy ze złem. Ale kto jest tu zły? Początek narzucił dość oklepaną konwencje pościgową. Hanks razem z tajemniczą lekarką ucieka przed nie wiadomo kim i dlaczego? Z czasem poznajemy odpowiedzi na wszystkie dręczące nas pytania. Jedyne co jest pewne przy okazji tego filmu to rola Toma Hanks. On na 100% jest tym dobrym. Aktorsko rzecz jasna nie zawiódł. Co innego jednak jego ekranowa koleżanka czy Felicity Jones. Jak dla mnie była ona straszliwie sztuczna i niewiarygodna. Przy amerykańskim aktorze wyglądała mizernie. No chyba, że postać, którą grała miała taka pustawa być? Jeżeli tak to wielki szacun. Myślę, że jest bardzo dobre kino rozrywkowe i idealne na tak ponurą pogodę. Ale szału nie ma.

Ocena:4/6

© Filmowy hejt
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci