Menu

Filmowy hejt

Kino słowami pasjonata

Pierwsza noc oczyszczenia

tyl33

 77ue

 Po dzisiejszym kinowym dniu odczuwam spore rozczarowanie. Z dużym oczekiwaniem czekałem na piątkowe premiery, a zwłaszcza na kolejny już sequel "Nocy oczyszczenia". Okazało się jednak, że pewna konwencja z czasem musi się przejeść. Ta sytuacja nastąpiła właśnie przy okazji "Pierwszej nocy oczyszczenia". Poprzednie części miały w sobie mroczny, przykuwający uwagę klimat. Z wypiekami wyczekiwało się aż wybrzmią charakterystyczne syreny rozpoczynające kolejną NOC OCZYSZCZENIA czyli 12 godzinne bezkarne zbrodnie. W każdej z części przedstawiane były losy kilku postaci, które albo planują mord albo mają się stać jego ofiarami. Za pośrednictwem takowej fabuły można dokonać ciekawych psychologiczno-socjologicznych obserwacji. W końcu jednym z powodów zbrodni jest treść wyciągnięta z kodeksu Hammurabiego "Oko za oko, ząb za ząb". Widz obserwując postacie działające z takowych pobudek myśli sobie: Po co to robi? Zemsta nie wróci przeszłości. Łatwo powiedzieć, trudniej wcielić w życie. Smutek, pustka, gniew na świat jest silny. W filmach zazwyczaj jednak na końcu okazuje się, że kat okazuje litość i nie popełnia śmiertelnego grzechu. w "Pierwszej nocy oczyszczenia" mamy przez moment zalążek tego typu sytuacji ale z czasem okazuje się to jednak wątkiem pobocznym, który nie zostaje rozwinięty, a szkoda.

8FhHeKdeFIhf0pk4RkG1HqbhxRX

 Tym razem twórcy postanowili nieco pójść po bandzie, bo nie dość, ze za pozytywnego bohatera wybrali gangstera o ksywie Dmitri to jeszcze skupili się na społeczności afroamerykańskiej. Co najbardziej dziwi? Mało było o rasizmie i relacjach między rasami. Ktoś może powiedzieć, że czarnoskórzy zostali zaszufladkowani jako najgorsza patologia ale sądzę, że nie było to zamierzeniem twórców.

77uh

 Oczekujemy więc na pierwszą eksperymentalną NOC OCZYSZCZENIA, która zostaje zorganizowana TYLKO w jednej dzielnicy. Organizatorzy by zmotywować społeczeństwo obiecują zapłatę za udział w tym wydarzeniu. Cos co z pozoru miało być eksperymentem psychologicznym staje się obyczajem. Niestety twórcy straszliwie zawalili sprawę. Było kilka wyrazistych postaci i momentów grozy jak za poprzednich NOCY OCZYSZCZENIA ale to już nie to samo. Niech lepiej cały cykl przejdzie już do lamusa.

Ocena:3/6

© Filmowy hejt
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci