Menu

Filmowy hejt

Kino słowami pasjonata

Cicha noc

tyl33

 Coraz bliżej Święta! Pierwszym przedsmakiem tego wyjątkowego okresu był sequel "Listów do M" czyli produkcji, która klimatem idealnie wpisywała się w wizje TVN-owskiej warszawki, gdzie wszystko jest idealne i musi zakończyć się happy endem. Nieco bardziej gorzko do tematu podszedł Piotr Domalewski w swojej najnowszej propozycji "Cicha noc". Poruszane jest tu wiele ważnych wątków. Poczynając od tematu emigracji za chlebem i lepszym bytem kończąc na temacie relacji rodzinnych i brudów, które kryją się w czterech ścianach i prędzej czy później muszą doprowadzić do dużego podziału. Świat pokazany przez Domalewskiego jest bliższy realnemu choć wiadomo, że w okresie świątecznym ludzie wolą czerpać pozytywne wzorce niż wojować bez opamiętania. Znakomicie w tym klimacie odnajdują się aktorzy, czyli Dawid Ogrodnik, Arek Jakubik i przede wszystkim Tomasz Ziętek, który nie jest znanym aktorem, ale jak dla mnie był tu fenomenalny i niezwykle wiarygodny w kreowaniu swojej postaci.

 Cała akcja rozgrywa się w Wigilie Bożego Narodzenia, w momencie gdy zjeżdżają się wszyscy w rodzinnym domu. Największym zaskoczeniem dla wszystkich jest obecność kursującego między Holandią a Polską Adama, którego motywacje od samego początku są nieznane. Z czasem poznajemy odpowiedzi na wszystkie pytania i poznajemy postacie oraz relacje między nimi. Mroczny i tajemniczy klimat filmu powoduje, że na odpowiedzi chcę się oczekiwać.

Na całe szczęście Domalewski w swoim przekazie nie pokazuje Świata w zupełnie czarnych kolorach sugeruje, że mimo różnic, pojednanie w rodzinie choć na czas tego wyjątkowego wydarzenia jest możliwe, jeżeli obie strony wykażą wolę. Zapewne większe tłumy przyniosą "Listy do M 3" i może dobrze, bo w końcu po co w Święta w rodzinnym gronie prać brudy?

Ocena: 5/6

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • nudniejszy

    Słyszałem recenzję w radio, podobno bardzo doby film, chętnie bym obejrzał, tyle że jestem poza krajem i w najbliższym czasie się nie wybieram... ale może na DVD będzie.

  • tyl33

    No to żałuj bo to naprawdę gorzki ale prawdziwy obraz przeciętnej polskiej rodziny. Pozdrawiam:)

© Filmowy hejt
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci